Roboty mobilne bezpiecznym środkiem transportu

Współczesny zakład produkcyjny jest to fabryka przeważnie ustawiona na ruch ciągły, czyli dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Aby taki system pracy się opłacał, musimy mieć pewność niezakłóconych przepływ logistycznych, pomiędzy magazynem a linią montażową. Współczesne realia między innymi związane z zatrudnianiem pracowników sprawiają, że utrzymanie wydajności oraz opłacalności produkcji jest coraz trudniejsze.

Dlaczego stawiamy na roboty mobilne

Im kraj jest lepiej rozwinięty, tym większy koszt mamy pracy ludzi. Wiele firm po prostu chcąc oszczędzić, stara się przeciwdziałać tej tendencji, stosując na obszarze swojej pracy roboty mobilne. Robot mobilny jest w wielu aspektach autonomiczny. W przypadku wielu zadań urządzenia te mogą zastąpić człowieka. Mobilny robot nie męczy się, czyli może pracować non stop, nie choruje, czyli nie weźmie zwolnienia lekarskiego.

Przeważnie popełniają mniej błędów. Największym minusem tej technologii jest cena. Robot mobilny kosztuje dużo, istnieje również konieczność przystosowania jego otoczenia, aby mógł prawidłowo działać. Na przykład musimy poszerzyć niektóre trasy przejazdu i miejsca magazynowania, aby robot mobilny mógł odkładać tam standaryzowane pojemniki z komponentami.

Czy robot mobilny zastąpi człowieka?

Roboty nie chorują, ale wymagają również przeglądów serwisowych oraz zaangażowania mechaników i/lub automatyków. Czy z powodu wykorzystania robotów mobilnych, istnieje zagrożenie, że ludzie masowo zaczną tracić pracę? Wiele osób martwi się o to. Odpowiedź brzmi, że oczywiście, że nie, ale należy szykować się na to, że wielu ludzi zostanie przesuniętych do pracy, jakiej automaty nie wykonają. Będzie na pewno to wymagało od pracowników chęci do przebranżowienia się i podnoszenia kwalifikacji. Ostatecznie pracodawcy mogą płacić pracownikom coraz więcej, ale na pewno nie chcą tego robić za wykonywanie najprostszych prac.