Projekty domów dwurodzinnych – warto?

Istnieją różnego typu domy czy budynki mieszkalne, w których może się osiedlić dana rodzina. Wiele zależy od jej osobistych preferencji oraz zapotrzebowania na przestrzeń. Czasami dowiem wystarczy zwykłe, odpowiedniej wielkości mieszkania, ale często ludzie decydują się nawet na domy dwurodzinne, gdzie mają więcej przestrzenie, a do tego ogród, w którym mogą spędzać czas.

Dopasowanie projektu do klienta

Projekty domów dwurodzinnych są przeważnie niemałym wyzwaniem dla samego architekta. Trzeba bowiem tak wykorzystać daną przestrzeń, by mogły tam zamieszkać dwie rodziny, które nie będą sobie przeszkadzać i będą mogły żyć na własnym terenie. Dlatego w tego typu projektach o wiele częściej zwraca się uwagę na różne aspekty funkcjonalne. Trzeba przecież zadbać o to, by w projekcie znalazły się osobne wejścia, które nie będą ze sobą kolidować. Do tego należ odpowiednio zaprojektować przestrzeń w obu częściach.

Przeważnie stosuje się dwa rozwiązania: dzieli się dom na pół pionowo lub poziomo. W pierwszym przypadku można stworzyć niemal dwa osobne domy, które stykają się jedynie jedna ścianą, ale poza tym mogą posiadać odrębny ogródek, a czasem nawet adres. W drugim przypadku każda z rodzin zajmie osobne piętro. Jest to jednak o tyle uciążliwe rozwiązanie, że architekta ogranicza wtedy wielkość samej działki.

Różne pomysł na zagospodarowanie miejsca

Jednak domy dwurodzinne mogą być zamieszkiwane nie tylko przez dwie rodziny. Istnieją przecież także inne rozwiązania, jak choćby wydzielenie przestrzeni na seniorówkę czy mniejszą kawalerkę. Wtedy większość domu jest zajmowana przez jedną rodzinę, a reszta może zostać choćby wynajmowana.

Domy dwurodzinne – projekty z różnymi rozwiązaniami

Zależnie od wyboru klienta można postawić na różne pomysły, które okazują się funkcjonalne i proste w zastosowaniu. Najczęściej ludzie decydują się na osobne wejście na parterze. Kiedy indziej jedna z rodzin będzie miała swoje wejście od razu na piętro, dzięki czemu nie musi nawet natykać się na inne osoby zamieszkujące parter. Czasami też tworzy się wspólną klatkę schodową, która prowadzi na poszczególne kondygnacje.

Projekty budynków dwurodzinnych zobaczysz na stronie: https://wybieramprojekt.pl/szukam-projektu-domu-dwurodzinnego/